נוירולוגיה תפקודית (FUNCTIONAL NEUROLOGY) זוהי גישה טיפולית אשר מסתכלת על המערכת העצבית ולוקחת בחשבון מצד אחד תפקוד אופטימלי של המערכת העצבית, ומצד שני את המחלות הנוירולוגיות
כגון : סרטנים, שבצים מוחיים וכו'.
 
המערכת העצבית זקוקה לדלק על מנת לפרוח ולשרוד. הדלק הוא גלוקוז (סוכר) ותוצרי מזון אחרים, חמצן, וכן גירויים. הגירוי יוצר שינויים במבנים, בחילוף החומרים ובתפקוד של התאים העצביים. 
נוירולוגיה תפקודית מתעסקת גם באפקטים השליליים האפשריים של רעלנים, דלקות ותגובה של המערכת החיסונית על המערכת הנוירולוגית בכללותה.
הניורולוג התפקודי ראשית מגדיר היכן נמצא הכשל במערכת העצבית בגוף, אחר כך מה יהיה הגירוי הנכון על מנת להפעיל את אותו אזור ומה כמות הגירוי הנדרשת על מנת להשיג את האפקט הרצוי על המערכת העצבית. הגירוי הינו ספציפי לכל מטופל.
מערכת העצבים הינה מערכת ביו-אינדיבידואלית, כמו טביעות אצבע, משמע סימפטומים דומים יכולים להיות מטופלים באמצעות גירויים שונים ובעוצמות שונות על מנת להשיג תוצאות. הבדיקות אינן חודרניות והטיפול אינו פולשני. לכן בהרבה מקרים מתאים לקבוצות אוכלוסיה עדינות ובכללן ילדים על הספקטרום האוטיסטי, בעלי הפרעות קשה וריכוז וכו' וקבוצות אוכלוסיה בעלות נטייה להתקפי חרדה.
 
המצבים הבריאותיים הבאים הנם מצבים שמגיבים בצורה טובה לנוירולוגיה תפקודית: סחרחורות, דיסטוניה, בעיות שיווי משקל, כאבי כתף ויד, כאבי גב תחתון, פיברומיאלגיה, כאבי ראש, מגרנות, אינסומניה (בעיות שינה), כאבי ירכיים, טרשת נפוצה, כאבי צוואר, היצרות בתעלת הגב התחתון וכו'. 

נוירולגיה תפקודית